Reumaliitto vastustaa uusia maksuja välttämättömistä tutkimuksista ja hoidoista

Reumaliitto on antanut lausuntonsa hallituksen esitysluonnoksesta, joka laajentaisi sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Reumaliiton mukaan lääketieteellisesti välttämättömistä tutkimuksista, leikkauksista ja muista vaativista hoitotoimenpiteistä ei pidä periä uusia asiakasmaksuja. Muutokset voisivat lisätä pitkäaikaissairaiden taloudellista kuormitusta ja vaikeuttaa hoitoon hakeutumista.
Hallituksen esitysluonnoksessa ehdotetaan uusia asiakasmaksuja muun muassa erityistutkimuksista sekä leikkauksista ja muista vaativista hoitotoimenpiteistä. Reumaliitto pitää esitystä sisällöllisesti ongelmallisena ja suhtautuu siihen kokonaisuudessaan kriittisesti.
Reumaliiton näkemyksen mukaan asiakasmaksujen laajentaminen on ongelmallista erityisesti pitkäaikaissairaiden kannalta. Esimerkiksi tulehduksellisten reumasairauksien diagnostiikassa ja seurannassa voidaan tarvita magneettitutkimuksia, tietokonetomografioita ja isotooppitutkimuksia. Ne eivät ole potilaan valittavissa olevia palveluja, vaan lääkärin arvioon perustuvia, lääketieteellisesti tarpeellisia tutkimuksia.
Reuma- ja muut tuki- ja liikuntaelinsairaudet voivat edellyttää myös leikkauksia ja muita vaativia toimenpiteitä sairauden eri vaiheissa.
Yksittäinen maksu ei kerro koko taloudellista rasitusta
Reumaliitto pitää tärkeänä, että asiakasmaksuja tarkastellaan kokonaisuutena. Pitkäaikaissairaan taloudellinen rasitus ei muodostu vain yksittäisistä asiakasmaksuista, vaan maksettavaksi voi samanaikaisesti tulla lääkkeiden omavastuita, matkakuluja ja muita sairauden hoidosta aiheutuvia menoja. Monilla pitkäaikaissairailla on myös useampi pitkäaikaissairaus, jolloin kustannuksia kertyy samanaikaisesti useiden sairauksien tutkimuksista, hoidosta ja lääkityksistä.
Vaikka uudet maksut sisällytettäisiin asiakasmaksukattoon, se ei poista sairauden hoidosta aiheutuvaa kokonaiskuormaa. Pitkäaikaissairaan kannalta ratkaisevaa on kaikkien kustannusten yhteisvaikutus, ei yksittäisen maksun suuruus. Kaikki sairauden hoidosta aiheutuvat kustannukset eivät kuulu maksukaton piiriin. Lisäksi nykyisessä järjestelmässä asiakkaan vastuulla on seurata maksukaton täyttymistä.
Reumaliiton mukaan uusien maksujen käyttöönotto voi johtaa siihen, että tutkimuksia, hoitokäyntejä tai vaativia hoitoja siirretään taloudellisista syistä. Hoidon viivästyminen voi puolestaan pahentaa sairautta, heikentää toimintakykyä ja lisätä myöhempää palvelujen tarvetta.
Asiakasmaksut voivat johtaa hoidon lykkäämiseen
Tutkimusten perusteella asiakasmaksut vaikuttavat erityisesti paljon palveluja tarvitsevien ja pienituloisten ihmisten mahdollisuuksiin käyttää terveyspalveluja.
Potilasjärjestöjen vuonna 2024 toteuttamassa kyselyssä lähes puolet pitkäaikaissairaista koki sairautensa kustannukset vähintään melko suureksi taloudelliseksi rasitteeksi. Yli kolmannes vastaajista oli kohdannut vaikeuksia asiakasmaksujen vuoksi. Heistä 40 prosenttia oli siirtänyt hoitokäyntiä ja noin neljännes jättänyt käynnin kokonaan väliin taloudellisista syistä.
Havainnot ovat yhdenmukaisia THL:n FinSote-tutkimusten, Kelan tutkimusten ja OECD:n arvioiden kanssa, joiden mukaan korkeat omavastuut heikentävät palvelujen yhdenvertaista saatavuutta erityisesti pienituloisilla ja paljon palveluja tarvitsevilla.
Reumaliiton mukaan asiakasmaksujen lisääminen välttämättömiin tutkimuksiin ja hoitoihin lisää riskiä hoidon viivästymisestä ja terveydellisen eriarvoisuuden kasvusta.
Asiakasmaksukaton seurannan pitäisi olla automaattista
Reumaliitto pitää myönteisenä sitä, että ehdotetut uudet erityistutkimus- sekä leikkaus- ja toimenpidemaksut sisällytettäisiin asiakasmaksukattoon. Tämä ei kuitenkaan yksin riitä turvaamaan pitkäaikaissairaiden asemaa.
Hallituksen esityksessä arvioidaan, että noin 70 000 uutta asiakasta saavuttaisi maksukaton vuosittain. Samalla esityksessä todetaan, että maksukaton seuranta on edelleen asiakkaan vastuulla. Käytännössä kaikki asiakkaat eivät saa heille kuuluvaa hyötyä, jos maksukaton täyttymistä ei huomata tai palautuksia ei haeta.
Reumaliiton mielestä asiakasmaksukaton seuranta tulisi siirtää automaattisesti hyvinvointialueiden tehtäväksi.
Lisäksi asiakasmaksujen alentamista ja perimättä jättämistä koskevia säännöksiä tulisi soveltaa nykyistä aktiivisemmin silloin, kun maksut vaarantavat ihmisen toimeentulon tai mahdollisuuden käyttää tarvitsemiaan palveluja.
Vaikutuksia pitkäaikaissairaisiin pitäisi arvioida tarkemmin
Reumaliiton mukaan hallituksen esitysluonnoksen vaikutusarvioissa ei tarkastella riittävästi pitkäaikaissairaan kaikkien kustannusten yhteisvaikutusta.
Asiakasmaksujen lisäksi pitkäaikaissairaan talouteen vaikuttavat esimerkiksi lääkkeiden omavastuut ja matkakustannukset. Näiden menojen kokonaisuutta pitäisi arvioida, kun sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja muutetaan.
Reumaliitto nostaa lausunnossaan esiin myös sukupuolivaikutukset. Tulehdukselliset reumasairaudet ovat yleisempiä naisilla, joten asiakasmaksujen korotukset voivat kohdistua erityisen voimakkaasti naisvaltaisiin pitkäaikaissairaiden potilasryhmiin. Vaikutuksia tulisi arvioida myös eri sairausryhmien näkökulmasta.
Reumaliitto pitää ongelmallisena myös sitä, että maksukorotusten arvioidaan lisäävän perustoimeentulotuen menoja. Asiakasmaksujärjestelmää ei tulisi kehittää tavalla, joka siirtää terveydenhuollon kustannuksia yhä enemmän viimesijaisen toimeentuloturvan maksettaviksi.
Välttämätön hoito ei saa riippua ihmisen taloudellisesta tilanteesta
Reumaliiton mukaan sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksujärjestelmän tärkeänä tavoitteena tulee olla yhdenvertainen pääsy välttämättömiin palveluihin. Asiakkaan taloudellinen tilanne ei saa muodostua esteeksi tarvitulle tutkimukselle tai hoidolle.
Reumaliitto esittää, että lääketieteellisesti välttämättömistä diagnostisista tutkimuksista sekä leikkauksista ja muista vaativista hoitotoimenpiteistä ei peritä uusia asiakasmaksuja.
Samalla Reumaliitto pitää tärkeänä, että asiakasmaksukaton automaattista seurantaa valmistellaan hyvinvointialueiden vastuulle ja että maksujen alentamista ja perimättä jättämistä koskevien säännösten toteutumista vahvistetaan.
Reumaliiton mukaan asiakasmaksuja tulee tarkastella kokonaisuutena erityisesti paljon palveluja tarvitsevien ja pitkäaikaissairaiden näkökulmasta.
Sairauden hoidon ei pidä vaarantua siksi, ettei ihmisellä ole varaa maksaa tarvitsemistaan palveluista.
Voit lukea Reumaliiton lausunnon kokonaisuudessaan Lausuntopalvelusta.
Lisätietoja: Maria Mattila, erityisasiantuntija, maria.mattila@reumaliitto.fi.
