Gå till innehåll

Reumaliiton hallitus 2024–2026

Reumaliiton valtuusto valitsi Reumaliiton hallituksen puheenjohtajan, varapuheenjohtajan, jäsenet ja varajäsenet kokouksessaan 27.1.2021 kolmivuotiskaudeksi 2024–2026.

Liiton varsinaisena puheenjohtajana toimii hallituksen puheenjohtaja.

Mies hymyilee ja katsoo kameraan.

Kari Mikkola

Vice ordförande

050 586 1811

Leende kvinna.

Ulla Lehtikangas

Ordförande

044 042 6317

Anne Huusko, Siilinjärvi
Seppo Lehikoinen, Joensuu
Katja Metsävainio, Tampere
Mikko Remes, Helsinki
Anna Poropudas, Oulu
Helena Sirviö, Suomussalmi

Seija Heiskanen, Kuusamo
Jenni Pohjonen, Eura
Hannu Turpeinen, Lempäälä

Reumaliiton valtuusto 2024–2026

Reumaliiton valtuusto vuosille 2024–2026 valittiin marraskuussa 2023. Valtuustolla on päätösvalta liiton asioissa seuraaviin liittovaaleihin saakka.

Puheenjohtaja

Paula Werning, Kouvola
paula.werning(at)eduskunta.fi, paula.werning(at)kouvola.fi

Varapuheenjohtaja

Satu Gustafsson, Turku
satu.gustafsson(at)reumaliitto.fi

Nuorten vaalipiiri                                                                                                            

Jäsen Roosa Jukola, roosa.jukola@suomenreumanuoret.fi | Henk.koht. varajäsen Susanna Niemelä, suskimentori@gmail.com

Ruotsinkielinen vaalipiiri                                                                                             

Jäsen Malin Dahlström, malin.b.dahlstrom@hotmail.com | Henk.koht. varajäsen Gunvor Brettschneider, gunvorbrett@gmail.com

Valtakunnallisten yhdistysten vaalipiiri                                                                 

Jäsen Elina Heino-Lehtimäki, elina.heino@suomenreumanuoret.fi | Henk.koht. varajäsen Merja Söderholm, merja.soderholm@kolumbus.fi

Pääkaupunkiseudun vaalipiiri                                                                                                                 

Jäsen Paula Pöntynen, paula.pontynen@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Pirjo Suominen, susa.suominen@outlook.com

|Henk.koht. varajäsen Leena Harju-Autti, leenaharjuautti@gmail.com

Uudenmaan vaalipiiri                                                                                                    

Jäsen Kirsti Nuotio, kirsti.nuotio@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Niina Uusitalo, niina.uusitalo100@gmail.com

Jäsen Minna Tanhua, minna.tanhua@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Pekka Laine, pekka.t.laine@luukku.com

Kanta- ja Päijät-Hämeen vaalipiiri                                                                            

Jäsen Helena Lindstedt, htlindstedt@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Tuula Leppälä-Koivunen, leppala.koivunen@gmail.com

Jäsen Jukka Mansikkaniemi, jukka8mansikkaniemi@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Jatta Halttunen, jatta.halttunen@gmail.com

Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson vaalipiiri                                                             

Jäsen Jaana Kauppinen, jaanajkauppinen@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Hanna Leinonen, ha.leinonen@gmail.com

Jäsen Varpu Teikari, varpu@elisanet.fi | Henk.koht. varajäsen Kalevi Lampinen, eklampinen@gmail.com

Varsinais-Suomen ja Satakunnan vaalipiiri                                                           

Jäsen Susanna Heinonen, susannaheinonen88@hotmail.com | Henk.koht. varajäsen Marjo Tuusa, mttageta001@gmail.com

Jäsen Sirjo Pohjonen, sirjo.pohjonen1@outlook.com | Henk.koht. varajäsen Olli-Pekka Salli, olli-pekka.salli@yle.fi

Pirkanmaan vaalipiiri                                                                                                     

Jäsen Hanna Jantunen, jantunen.hanna72@outlook.com | Henk.koht. varajäsen Sirkka Juusela-Pekkarinen, sirkka.juusela-pekkarinen@kotinet.com

Jäsen Pilvi Sipiläinen, pilvi.mikkola@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Sanna Mäkisalo, sannamakisalo@gmail.com

Keski-Suomen vaalipiiri                                                                                                

Jäsen Kaija Haapsalo, kaija.haapsalo@jyvaskyla.fi | Henk.koht. varajäsen Anna-Maija Paavola, anna-maija.paavola@outlook.com

Jäsen Timo Kekkonen, kekkonen.timo65@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Tuula Mäkelä, makela.tuula@luukku.com

Pohjanmaan, Keski- ja Etelä-Pohjanmaan vaalipiiri                                                                       

Jäsen Marjatta Hildén, marjatta.hilden1@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Hans Nyberg, hansherman.nyberg@gmail.com

Jäsen Soile Sinnemäki, s.sinnemaki@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Annika Koskela, annikakoskela1@outlook.com

Etelä- ja Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan vaalipiiri                                                                     

Jäsen Eija Hakulinen, hakulineneija@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Arja Rahunen, arja.rahunen@gmail.com

Jäsen Hilkka Malinen, malhilkka@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Anja Korhonen, anja.k.korhonen@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Lapin vaalipiiri                                                                            

Jäsen Pirjo Kantola, kantolapirjo53@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Ronald von Schulmann, rvschulmann@gmail.com

Jäsen Ritva Laine, ritvalaine9@gmail.com | Henk.koht. varajäsen Saija Koskela, saicculainen@gmail.com

| Henk.koht. varajäsen Amiina Abdalla, amiina.abdalla@suomenreumanuoret.fi

 

Liittovaalien jälkeen valtuusto kokoontuu tammikuussa valitsemaan liiton hallituksen jäsenet ja varajäsenet.

Valtuuston kevätkokouksessa käsitellään mm. liiton toimintakertomus, tilinpäätös ja tilintarkastajien lausunto edelliseltä kalenterivuodelta ja päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta sekä vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille tilivelvollisille.

Valtuuston syyskokouksessa määrätään mm. liiton jäsenmaksut, hyväksytään toimintasuunnitelma ja talousarvio seuraavaksi vuodeksi, päätetään luottamushenkilöiden palkkioista ja korvauksista ja valitaan tilintarkastajat.