Helsingfors

KOMEDIA PANKKIRYÖSTÖSTÄ Helsingin Kaupunginteatterissa to 23.4.2026 klo 18:30

torsdag 23.4.2026

Borgå Reumaförening-Porvoon Reumayhdistys ry

Tidpunkt för evenemanget

torsdag 23.4.2026,

kl. 18:30-21:00

Plats för evenemanget

Helsingin kaupunginteatteri, suuri näyttämö

Eläintarhantie 5,Helsingfors

Arrangör

Borgå Reumaförening-Porvoon Reumayhdistys ry

Event illustration
Lähtö Rauhankadun tilausajopysäkiltä klo 17.15. Näytös kestää 2h 30min sisältäen väliajan.


Helsinki, vuosi 1958. Vanki Roger Rahikainen on suunnitellut kaikkien aikojen ryöstön yhdessä vanginvartija Tauno Kyykän kanssa. Tarkoitus on murtautua Hakaniemen Osakepankkiin, jossa säilytetään valtavaa timanttia.

Samaan aikaan Hakaniemen Osakepankissa pankinjohtaja Jorma Kuusikko alaisineen virittää pankin turvajärjestelmiä äärimmilleen, jotta mittaamattoman arvokas timantti pysyisi turvassa.

Pankinjohtajan tytär Aino on tavannut uuden hurmaavan poikaystävän Veikan. Todelliset ongelmat alkavat, kun Veikka päätyy mukaan Roger Rahikaisen ryöstöporukkaan, varsinkin kun Rahikainen sattuu olemaan myös Ainon ex-heila. Huijareita kaikki, ja siksi koko suunnitelmasta tulee uskomaton odottamattomien sattumien sarja.

Komedia pankkiryöstöstä on täydellisen ajoituksen läheltä piti -farssikomedia, jossa nostalginen entisajan Helsinki yhdistyy säkenöivän kekseliääseen juoneen ja rikollisen hauskoihin käänteisiin ohjaajavelho Samuel Harjanteen näpeissä. Kun mukana on vielä timantinkovat komedianäyttelijät, olemme todellisen kulta-aarteen äärellä.

Komedia pankkiryöstöstä tulee varastamaan sydämesi, ja irrottaa näppärällä ja varmalla otteella katsomosta monet raikuvat naurut.

Tapahtumat